opinie blog facebook kontakt

Aktualności

Światowy dzień SM w Solanki Medical SPA

dr Jerzy Wawrzyniak

29 maja 2018 r. w Sali Kryształowej Medical SPA odbyła się konferencja z okazji Światowego Dnia SM. Spotkanie pt. „Zbliżając nas” zorganizowało Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR).

Zgromadzeni goście dowiedzieli się jak działa PTSR, w jaki sposób zrzesza i pomaga osobom chorym na stwardnienie rozsiane. Na spotkanie niestety nie mógł dotrzeć  prof. dr hab. n. med. Jerzy Kotowicz, jednak w jego imieniu prezentację przedstawiła psycholog Monika Rencławowicz – Koordynatorka ds. Centrum Informacyjnego SM oraz dr n. med. Sławomir Wawrzyniak. Przedstawiono metody leczenia choroby, poruszono kwestę finansowania leczenia przez NFZ oraz zwrócono uwagę na to, że leczenie jest mocno zindywidualizowane i dostosowane do tego,  jak organizm chorego reaguje na terapię.

Drugą część spotkania poświęcono rehabilitacji osób z SM. Specjalista II spot pnia w dziedzinie fizjoterapii Dariusz Fielek zwrócił uwagę na to jak jest ona ważna w przypadku tej choroby. Słuchacze dowiedzieli się jakie zabiegi zaleca się chorym oraz jakie mają działanie. Przedstawiono zarówno znane od lat zabiegi i ćwiczenia, m. in. z wykorzystaniem piłki, masaż lodem, czy metody Bobath oraz za pomocą urządzeń technicznych i z zakresu robotyki m. in. egzoszkielet.  Ta nowoczesna forma wzbudziła wyjątkowe zainteresowanie widowni, która zadała szereg pytań na temat egzorehabilitacji. Odpowiedzi udzieliła Kamila Niewolak - Kierownik Zakładu Rehabilitacji Leczniczej w "Solanki" Uzdrowisko Inowrocław.  

Szczególe podziękowania złożono na ręce Prezesa Uzdrowiska Tadeusza Chęsego za udostępnienie jednej z sal Medical SPA, w której zorganizowano spotkanie.