blog facebook kontakt

Aktualności

Prelekcja promująca książkę o założycielu miasta Inowrocławia przyciągnęła tłumy Dziś w Sali Kryształowej

„Solanki” Medical SPA odbyła się promocja książki pod redakcją profesora Dariusza Karczewskiego o założycielu miasta Inowrocławia – Księciu Kujawskim. ”Książę Kazimierz Konradowic i Kujawy jego czasów” to tytuł książki, który przyciągnął dziś całą rzeszę słuchaczy na prelekcję w „Solanki” Medical SPA.

Spotkanie prowadził prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego dr Tomasz Łaszkiewicz. Wykład przyciągnął też przedstawicieli wielu szkół wraz z uczniami. Prelegentami byli również współautorzy publikacji prof. Marcin Hlebionek, dr Adam Kosecki oraz redaktor książki prof. Dariusz Karczewski.

O historii Inowrocławia opowiadał także historyk Edmund Mikołajczak. - Książka prezentuje różne aspekty życia i działalności samego księcia Kazimierza Konradowica, opisuje też dzieje Kujaw w jego czasach. Mamy tu elementy z biografii władcy, informacje na temat tego, co zdziałał oraz wiedzę o sytuacji politycznej Kujaw i księstw ościennych. Publikacja zawiera też artykuł o pieczęciach oraz ciekawy przyczynek, który przedstawia wyniki badań archeologicznych na terenie dawnego kościoła klasztornego franciszkanów inowrocławskich – mówił profesor Dariusz Karczewski.

Spotkanie zgromadziło reprezentantów wielu inowrocławskich instytucji m.in. Prezydenta Ryszarda Brejzę, zastępcę prezydenta Wojciecha Piniewskiego, naczelnik tutejszego inowrocławskiego Wydziału Oświaty i Sportu Magdalenę Kaiser, Wójta Gminy Inowrocław Kacprzak Tadeusza Kacprzaka.

Wykład o Księciu Kazimierzu Konradowicu wygłosił profesor Dariusz Karczewski. O artykułach opublikowanych w książce wypowiedzieli się także współautorzy. Był też czas na pytania od słuchaczy.