blog facebook kontakt

Aktualności

Pokazaliśmy skuteczne metody rehabilitacji po udarze [zdjęcia]

Gumki do włosów, klamerki, lustro, gąbki do mycia naczyń – te zwykłe przedmioty mogą niezwykle pomóc w rehabilitacji po udarach i porażeniach. O tym jak dochodzić do sprawności w warunkach domowych i z jakich innowacyjnych metod warto skorzystać pod okiem fizjoterapeuty mówiono wczoraj na „Spotkaniu ze zdrowiem” w „Solanki” Medical SPA.

„Solanki” Uzdrowisko Inowrocław po raz kolejny zorganizowało ciekawą prozdrowotną prelekcję dla mieszkańców Inowrocławia i kuracjuszy. Zgromadzeni w Sali Kryształowej słuchacze poznali tym razem skuteczne metody walki z niepełnosprawnością po udarach i porażeniach. Mówiono o tym, że rehabilitacja w takich przypadkach powinna być rozpoczęta bardzo szybko.

Prelegentka Iwona Maciejewska zajmująca się od wielu lat rehabilitowaniem takich osób przybliżała innowacyjną metodę NDT Bobath, która rewelacyjnie sprawdza się na pacjentach leczonych w Uzdrowisku. - Ta terapia nie jest schematyczna. Nie może taka być. Dostosowujemy ją bowiem do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zawsze pytamy o to, co chce osiągnąć. Oceniamy jego możliwości i dobieramy spersonalizowany plan ćwiczeń. Często wykorzystujemy hobby jako motywację. Dzięki takiemu podejściu potrafimy osiągnąć bardzo wiele – tłumaczyła Iwona Maciejewska.
Podkreślano też, że rehabilitacja nie powinna boleć. – Jeśli podczas wykonywania ćwiczeń pacjenta będzie boleć, to nie będzie chciał z nami współpracować. Trzeba ustalić źródło bólu i je wyeliminować. Tylko dzięki dobrej współpracy otrzymamy upragnione efekty – mówiła Iwona Maciejewska.

Z kolei fizjoterapeutka Anna Krokowska prezentowała ćwiczenia, którymi można rehabilitować rękę dotkniętą niedowładem po udarze. I wcale nie trzeba mieć do tego profesjonalnego sprzętu. Pokazano, że wystarczą gumki do włosów, balony, klamerki do prania czy też zwykłe lustro. Proste rozciąganie palców, próby zakładania na nie przedmiotów, czy też próby układania czegoś w symetrycznym ciągu. Taka gimnastyka usprawnia rękę i daje nadzieje na samodzielność. Wspomniano też o nowinkach, które pojawiają się w sklepach medycznych. Wszystkich przedmiotów można było dotknąć i wypróbować. Było wiele pytań i odpowiedzi. A na koniec konkursy z nagrodami.