blog facebook kontakt

Aktualności

Dlaczego warto skorzystać z rehabilitacji w egzoszkielecie. Wywiad z fizjoterapeutą Grzegorzem Boczulą

Magister fizjoterapii Grzegorz Boczula, pracujący w firmie Technomex będącej producentem i dostawcą nowoczesnego sprzętu o egzoszkielet opowiada o rewolucyjności tego sprzętu.

Od ponad 3 lat zajmuje się Pan rehabilitacją osób przy użyciu innowacyjnego urządzenia o nazwie egzoszkielet. Proszę powiedzieć dlaczego ten sprzęt jest tak rewolucyjny.

Rewolucyjność urządzenia polega przede wszystkim na umożliwianiu pacjentom trenowania chodu. Wiele osób korzystających z egzoszkieletu nie miało wcześniej takiej możliwości. Trening chodu u pacjentów po urazie rdzenia kręgowego jest wykonywany bardzo rzadko. Można nawet powiedzieć, że praktycznie w ogóle. Egzoszkielet daje takim pacjentom właśnie taką szansę.

Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to tylko część pracy na tym urządzeniu. Kolejną istotną rzeczą jest również możliwość pracy z każdym pacjentem neurologicznym. Bowiem nie tylko pacjent po urazie rdzenia kręgowego, ale każdy pacjent neurologiczny charakteryzuje się problemem z chodem.

 

Co możemy osiągnąć dzięki rehabilitacji z wykorzystaniem egzoszkieletu?

Wszystko zależy od tego jaki jest to pacjent i jaka jest to jednostka neurologiczna. Inne cele będziemy mieli z pacjentem po urazie rdzenia kręgowego. W tym przypadku egzoszkielet nie spowoduje, że pacjent zacznie chodzić bez tego urządzenia. Tutaj pracujemy przede wszystkim poprzez profilaktykę, czyli m.in. nad układem oddechowym, krążeniowym. Jesteśmy w stanie też na pewno zredukować ból i pracować nad spastycznością. Bez robota taki pacjent nie ma szansy nad tym pracować. Natomiast w przypadku pacjenta udarowego, czy pacjenta z SM podczas rehabilitacji skupiamy się na reedukacji chodu. Czyli tego typu pacjent mający problem z chodem, poruszający się za pomocą kul ma szansę osiągnąć duże efekty. Rehabilitacja w takich przypadkach bardzo często kończy się tym, że pacjent zaczyna chodzić samodzielnie. Osobom po udarze rehabilitującym się w egzoszkielecie zwiększa się siła mięśni, wzorzec chodu, lepsza kontrola poprawa równowagi, siła poprawia się w kończynach dolnych i kończynach górnych, bardzo często poprawia się też rotacja wewnętrzna, precyzja ruchu.

Warto dodać, że egzoszkielet jest też świetnym narzędziem motywacyjnym. Pacjenci którzy wcześniej zaniechali rehabilitacji po sesji w egzoszkielecie wracają do pracy nad usprawnieniem. Sama terapia na egzoszkielecie motywuje wielu pacjentów do tego, że można jednak coś zrobić. Wracają do rehabilitacji, do pracy nad sobą w rozmaity sposób dzięki czemu ich stan się po prostu poprawia.

Jakie warunki musi spełniać pacjent chcący skorzystać z rehabilitacji w egzoszkielecie?

Takie najistotniejsze rzeczy to ograniczenia wzrostowe i wagowe. Najniższy dopuszczalny wzrost to metr pięćdziesiąt. Z kolei najwyższy dopuszczalny wzrost wynosi metr dziewięćdziesiąt cztery.  Te widełki są dość płynne ponieważ to co dla nas najistotniejsze to długość kończyn dolnych. Powiem tak z praktyki, jeżeli pacjent ma poniżej metra pięćdziesiąt to nie będzie w stanie pracować w urządzeniu. Natomiast jeżeli ma powyżej dwóch metrów to też nie. W przypadku wagi pacjentów to maksymalna waga nie może przekraczać 100 kilogramów. Mamy też ograniczenia ruchomości, spastyczność, to są również rzeczy dość istotne.

Jak wygląda przygotowanie do rehabilitacji w egzoszkielecie?

Przede wszystkim zaczynamy od konsultacji neurologicznej. Pacjent musi zostać przebadany. Skupiamy się na rozmaitych rzeczach m.in. badamy siłę mięśniową, badamy zakresy ruchomości, spastyczność. Musimy zmierzyć pacjenta. Mierzymy trzy rzeczy szerokość bioder, długość uda i długość podudzia. Na podstawie tych wymiarów jesteśmy w stanie dostosować urządzenie do pacjenta, czyli stworzyć odpowiedni wymiar. Bowiem trzeba pamiętać że za każdym razem urządzenie trzeba dostosować.  Dostosowujemy do tych wymiarów, które nam wyszły. Zapinamy pacjenta do urządzenia, pionizujemy i zaczynamy egzorehabilitację. I efekty są naprawdę duże.

Egzoszkielet posiada niewiele placówek w całej Polsce, Inowrocław znalazł się na tej liście. Dlaczego warto się tego typu rehabilitacją zainteresować?

Rehabilitacja w egzoszkielecie jest niesamowitym przeżyciem. Jest to bardzo ciekawa rehabilitacja. Jest to coś zupełnie innego niż większości pacjentów doświadczenie mówi. To jest zupełnie inny rodzaj terapii. No i efekty są bardzo duże. Jest to bardzo kompleksowa rehabilitacja. Skupiamy się tutaj na rehabilitacji indywidualnej i rehabilitacji w egzoszkielecie. Ta kompleksowość wpływa na efekty.