opinie blog facebook kontakt

Menu

Aktualności

zobacz archiwum


Rehabilitacja dla osób po przebytym zakażeniu COVID-19. Tu skorzystasz z niej już od 24 listopada

Centrum Rehabilitacji działające w „Solanki” Uzdrowisku Inowrocław wdraża rehabilitację dla osób, które przeszły koronawirusa. Pierwsze turnusy ruszają 24 listopada.

Epidemia koronawirusa zatacza coraz szersze kręgi. Liczba osób zarażonych wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

- Przeżywamy obecnie drugą falę zachorowań na COVID-19. Jest ona inna niż ta, z którą mieliśmy do czynienia wiosną. Wirus stał się bardziej zaraźliwy, zarażamy się nie tylko od osób obcych spotkanych przypadkowo w sklepie czy na ulicy, ale i od najbliższych. Walka z rozprzestrzenianiem zakażeń jest zatem trudniejsza. Ilość zachorowań jest zdecydowania większa niż ta, o której mówią statystyki podawane codziennie do wiadomości publicznej, gdyż wiele zachorowań przebiega skąpoobjawowo lub bezobjawowo. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas przestrzegał zalecanych zasad (maseczka, dystans, higiena rąk, wietrzenie pomieszczeń), których nie należy traktować jako nakazów narzucanych nam przed rząd, ale zaleceń epidemiologicznych wynikających z fachowej wiedzy medycznej – mówi lek. med. Zofia Mączyńska, specjalista rehabilitacji medycznej w Centrum Rehabilitacji przy al. Sienkiewicza 50.

 

- Po ośmiu miesiącach obserwacji wiadomo już, że nawet osoby przechodzące zakażenie łagodnie lub bezobjawowo (szacuje się, że dotyczy to ok. 20% chorych) ma długotrwałe zmiany w płucach o charakterze nieodwracalnych zwłóknień. Jest to dowodem na to, że jest to choroba niebezpieczna, źle rokująca i zmniejszająca wydolność oddechową nawet u osób młodych. Samo bycie ozdrowieńcem nie dla wszystkich oznacza koniec kłopotów. Gro ozdrowieńców przyznaje, że po upływie miesiąca zaczyna odczuwać pogorszenie samopoczucia. Świadczy to o zmianach późnych związanych z trwającymi zmianami w tkance płucnej, czy też w mięśniu sercowym. COVID-19 nie jest już tylko niebezpieczny dla seniorów i dla osób z chorobami przewlekłymi. W tej chwili wśród chorych obserwuje się pełen przekrój wiekowy – dodaje.


Pierwsze w Inowrocławiu turnusy po przebyciu choroby COVID-19

Wyleczenie z zaawansowanej postaci choroby dość często nie oznacza końca problemów zdrowotnych. Ozdrowieńcy muszą się zmagać z powikłaniami, które nie ustępują.  Niezwykle ważnym elementem kontynuacji leczenia ostrej fazy choroby jest rehabilitacja, która pomaga wrócić do formy i pokonać skutki choroby takie jak m.in. dyskomfort przy oddychaniu, uciążliwe duszności, obniżona kondycja fizyczna, słaba wydolność krążeniowa oraz atrofia mięśni. Rekonwalescencja po przebyciu ciężkiej choroby związanej z zakażeniem COVID-19 powinna być zatem wsparta odpowiednim procesem terapeutycznym.

Takie specjalistyczne turnusy ambulatoryjne i stacjonarne oparte o szereg zabiegów mających na celu usprawnienie obciążonych powikłaniami ozdrowieńców będą niebawem realizowane w Inowrocławiu. Specjalistyczną rehabilitacją zajmie się Centrum Rehabilitacji działające we wiodącej w regionie Spółce „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław przy al. Sienkiewicza 50. Centrum charakteryzuje doskonale wyposażona baza zabiegowa, zespół wysoce wyspecjalizowanych fizjoterapeutów oraz lekarzy wykonujących swoją pracę z niezwykłą pasją i zaangażowaniem oraz wieloletnie doświadczenie poparte uznaniem i zaufaniem ze strony pacjentów.

Turnusy bogate w zabiegi wspierające układ oddechowy

Specjalistyczny program rehabilitacji po przebyciu COVID-19 będzie obejmował treningi rowerowe, ćwiczenia oporowe, gimnastykę ogólnousprawniającą metodą BIOFEEDBACK, treningi marszowe na bieżni lub Nordic Walking, gimnastykę oddechową, fizykoterapię, terapię komorą tlenową, różnego rodzaju inhalacje, treningi behawioralno-relaksacyjne i helioterapię. Ponadto po uwzględnieniu ewentualnych przeciwwskazań stosowane będą innowacyjne zabiegi fizykoterapeutyczne oparte na zaawansowanym urządzeniu służącym do stymulacji elektromagnetycznej.

- Terapia oddechowa polem elektromagnetycznym o wysokiej intensywności wywołuje intensywne, a zarazem delikatne skurcze mięśni oddechowych. Jest to nowoczesna forma fizykoterapii, która pozwala na aktywną rehabilitację osób z problemami ze strony układu oddechowego m.in. stanowiącymi powikłania po zakażeniu koronawirusem. Zabiegi przy użyciu metody stymulacji elektromagnetycznej rozszerzają naczynia krwionośnie i oskrzela, zmniejszają stany zapalne oraz obrzęki w błonach śluzowych płuc i oskrzeli, wzmacniają przeponę i mięśnie międzyżebrowe, poprawiają wentylację płuc, a także usprawniają krążenie krwi w okolicy klatki piersiowej. Dzięki takiej stymulacji elektromagnetycznej mięśni oddechowych pacjenci obciążeni powikłaniami mają szansę na przywrócenie efektywnego procesu oddychania, a co za tym idzie poprawę ogólnej kondycji fizycznej – mówi Dariusz Fielek, główny specjalista ds. rehabilitacji w Spółce „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław.

Warto dodać, że zabiegi przy użyciu stymulacji elektromagnetycznej są nieinwazyjne i komfortowe dla pacjenta.

W celu dobrania odpowiedniego modelu rehabilitacji turnusy poprzedzone będą konsultacją lekarską i fizjoterapeutyczną.

Z nowym programem Centrum Rehabilitacji rusza 24 listopada

Z turnusów terapeutycznych wspomagających układ oddechowy będzie można skorzystać już od 24 listopada br. Program przygotowano na czas dwutygodniowej rehabilitacji lub dłuższej w zależności od potrzeb zdrowotnych danego pacjenta. Przez pierwsze dwa tygodnie (do 8 grudnia) jeden z zabiegów, a mianowicie terapia oddechowa stymulacją elektromagnetyczną - po pozytywnej kwalifikacji pacjenta - będzie wykonywana bezpłatnie.

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać pod numerem telefonu 52 35 63 283 lub adresem e-mail: centrumrehabilitacji@solanki.pl.  

Więcej informacji znajdziesz w specjalnej zakładce na stronie: www.centrumrehabilitacji.solanki.pl