blog facebook kontakt

Aktualności

Wracają do zdrowia z uśmiechem. Turnus Amazonek w „Kujawiaku”

W Sanatorium „Kujawiak” odbył się niezwykły turnus rehabilitacyjny Amazonek. Kobiety pokazały, że mimo przebytej choroby potrafią dzielić się uśmiechem i zarażać entuzjazmem.

Od 27 stycznia do 19 lutego na turnusie w Sanatorium „Kujawiak” przebywały Amazonki, które przyjechały tu na rehabilitację w ramach skierowań z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Turnus się niezwykle zintegrował, Amazonki chodzą razem na zabiegi, ale i wspólnie spędzają czas wolny. Za niecodziennym zjednoczeniem grupy przemawiają też identyczne koszulki, na zakup których zdecydowały się turnusowiczki. Na t-shirtach widnieje slogan „Zawsze Uśmiechnięte Spełnione” – i takie właśnie są, tryskające energią i pozytywnym nastawieniem.

- Taka integracja w swojej Amazońskiej grupie, ale również z innymi osobami, sprzyjała poprawie zdrowia i przyczyniła się do poprawy jakości życia, szczególnie przez zaspokojenie potrzeb bezpieczeństwa i afiliacji społecznej. Rak piersi jest chorobą, która chyba jak żadna inna, dotyka nie tylko Somy: fizycznej tkanki kobiecej cielesności, ale przede wszystkim porusza wrażliwość Psyche: duszę i umysł. Dobremu samopoczuciu i radzeniu sobie z różnymi trudnymi sytuacjami w życiu, również w związku z przebytą chorobą nowotworową, sprzyja zawsze obecność i wsparcie innych osób. Badania oparte na dowodach wskazują, że u pacjentów onkologicznych optymizm i poszukiwanie informacji idą w parze z mniejszym nasileniem lęku, depresji, poczucia winy i wrogości. Dodatkowo, każda forma wsparcia emocjonalnego powoduje, że zmniejsza się u tych osób zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe i przeciwdepresyjne, wzrasta radość i satysfakcja z życia. Parafrazując pewne hasło, mogę pokusić się nawet o stwierdzenie, że „pozytywne emocje i optymistyczne myślenie krzepią nas bardziej niż zdrowe jedzenie”. W procesie adaptacji do tego nowego, „darowanego” życia , to właśnie wsparcie emocjonalne i społeczne staje się największym sprzymierzeńcem procesu zdrowienia, wzmacnia odporność i dynamizuje proces wzrostu zasobów do radzenia sobie z konsekwencjami choroby – mówi Renata Buczyńska, specjalista psycholog kliniczny - na co dzień opiekująca się na turnusie naszą grupą Amazonek.

- Jesteśmy bardzo zadowolone z pobytu, w szczególności z opieki medycznej jaką tutaj zastałyśmy. Świetna rehabilitacja, sympatyczni lekarze, terapeuci i fizjoterapeuci powodują, że już teraz, w tym samym składzie chciałybyśmy przyjechać tutaj we wrześniu – mówi Magdalena Bennewitz, jedna z uczestniczek tego turnusu.

„Solanki” Uzdrowisko Inowrocław, do którego należy Sanatorium „Kujawiak” od blisko 20 lat współpracuje z fundacjami na rzecz Amazonek, a od 2010 roku prowadzi rehabilitację leczniczą kobiet po mastektomii w ramach prewencji rentowej ZUS. Ośrodek posiada specjalistyczną bazę zabiegową dostosowaną do przeprowadzania rehabilitacji osób po operacji nowotworu gruczołu piersiowego. Rekonwalescencja odbywa się pod okiem specjalistów o dużym doświadczeniu i najwyższych kwalifikacjach zawodowych. Warto nadmienić, że z takiej specjalistycznej rehabilitacji można tutaj również korzystać prywatnie.