blog facebook kontakt

Aktualności

Promocja książki o założycielu miasta Inowrocławia. Już w piątek!

Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Inowrocławiu oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia zapraszają na spotkanie promujące wydanie publikacji pod tytułem ”Książę Kazimierz Konradowic i Kujawy jego czasów” pod redakcją profesora Dariusza Karczewskiego. Promocja książki o mającym dla Inowrocławia fundamentalne znaczenie księciu kujawskim odbędzie się 24 listopada o godz. 11.00 w Sali Kryształowej „Solanki” Medical SPA przy ul. Wilkońskiego 23. Wstęp jest wolny.


W tym roku przypada 750. rocznica śmierci księcia Kazimierza Konradowica zwanego też Kujawskim. Z tej okazji warto przypomnieć sobie historię założyciela Inowrocławia. Doskonałą okazją do tego będzie zbliżające się spotkanie promujące książkę pod tytułem ”Książę Kazimierz Konradowic i Kujawy jego czasów”.


Redaktorem publikacji jest Dariusz Karczewski, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał w 1997 roku na Wydziale Nauk Historycznych UMK w Toruniu na podstawie rozprawy o klasztorze norbertanek w Strzelnie w średniowieczu. Jego zainteresowania historyczne koncentrują się na historii średniowiecza Polski, a zwłaszcza Kujaw oraz naukach pomocniczych historii m.in. heraldyce.  Odkąd ukończył studia (1990 r.) współpracuje z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego w Inowrocławiu. Aktywnie działa również w Polskim Towarzystwie Heraldycznym. Książka o księciu Kazimierzu Kujawskim jest już kolejną publikacją profesora Dariusza Karczewskiego. Wcześniej wydał między innymi książkę pod tytułem „Franciszkanie w monarchii Piastów i Jagiellonów” oraz wspólnie z Wojciechem Iwańczakiem pozycję „Zwycięzcy i przegrani w dziejach średniowiecznych i wczesnonowożytnych Czech i Polski”.


Wydanie opisujące historię naszego księcia jest zbiorem wielu ciekawych artykułów.


- Książka prezentuje różne aspekty życia i działalności samego księcia Kazimierza Konradowica, opisuje też dzieje Kujaw w jego czasach. Mamy tu elementy z biografii władcy, informacje na temat tego, co zdziałał oraz wiedzę o sytuacji politycznej Kujaw i księstw ościennych. Publikacja zawiera też artykuł o pieczęciach oraz ciekawy przyczynek, który przedstawia wyniki badań archeologicznych na terenie dawnego kościoła klasztornego franciszkanów inowrocławskich – mówi profesor Dariusz Karczewski.  


Inowrocławianom wiedza o księciu Kazimierzu Konradowicu powinna być szczególnie bliska. To przecież za jego czasów Inowrocław uzyskał prawa miejskie.


Promocja książki odbędzie się w piątek, 24 listopada o godz. 11.00 w Sali Kryształowej „Solanki” Medical SPA przy ul. Wilkońskiego 23 w Inowrocławiu. Wstęp jest wolny. Organizatorami spotkania jest Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Inowrocławiu oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocław. 

[17.11.2017 r.]